E-Okul Kontenjan MEB

Sınıf mevcutları 30’un altında olan sınıflardaki kontenjanların mevzuatı doğrultusunda doldurulmasına ilişkin açıklama Eylül ayı başı itibariyle yapılacaktır.

E-okul Kontenjan Sorgulama hizmeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulmaktadır. Sistemde okul boş kontenjan bilgileri ve taban puan bilgileri yer almaktadır. Söz konusu bilgilere ulaşım için herhangi bir şifre veya kullanıcı adı gerekmemektedir.

03 Eylül 2012 saat 08:00’de boş kalan kontenjanlar ilan edilecektir ve 12 Eylül 2012 saat 17:00’ye kadar yedek listede kalan kişilere sistem tarafından otomatik olarak kayıt hakkı verilecektir. Kayıtlar 14 Eylül 2012 saat 17:00’ye kadar devam edecektir.

E Okul kontenjan sorgulama nasıl yapılır?

MEB E-OKUL KONTENJAN İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ..

Okul kontenjan ve taban puan sorgulaması için yapılması gerekenler aşağıda adım adım anlatılmıştır.

Genel Müdürlük: Sorgulamaya başlamak için öncelikle Genel Müdürlük seçimi yapılması gerekmektedir. Sağ tarafta bulunan küçük oka tıklanmasıyla Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri, Dini Liseler şeklinde okul türlerini belirten bir liste açılmaktadır. Bu listeden aradığınız okul türünü seçiniz.

İl: Genel Müdürlük seçiminden sonra aradığınız okulun ilini seçmeniz gerekecektir. Sağ taraftaki oka tıklayarak açılan listeden il seçimini yapınız.

İlçe: İl seçimini yaptıktan sonra aradığınız okulun ilçesini seçmeniz gerekecektir. Sağ taraftaki oka tıklayarak açılan listeden ilçe seçimini yapınız. Bu adımda “Tümü” seçimi yaparak tüm ilçelerde yer alan okul listesine de ulaşmanız mümkündür.

Okul: İlçe seçiminden sonra son adım olarak aradığınız okulun ismini bulmanız gerekecektir. Bu adımda okul ismini göremiyorsanız önceki adımları doğru olarak tamamladığınızdan emin olunuz. Eğer adımlarda bir sorun olmadığını düşünüyorsanız ilçe seçiminde belirli bir ilçe seçmek yerine “Tümü” şeklinde ilçe seçimi yapmayı deneyiniz. Sorgulama yapmak istediğiniz okulu bulup seçtikten sonra “Listele” butonuna tıklayınız.

Tüm adımları başarılı olarak tamamlamanız halinde sınıf taban puanları ve kontenjan bilgileri listelenecektir.

Ortaögretim Kurumlarına Geçis Sistemi çerçevesinde, ilkögretim okulları 8. sınıf ögrencilerinin katıldıgı seviye belirleme sınavı, 09 Haziran 2012 tarihinde yurt içi ve yurt dısı sınav merkezlerinde gerçeklestirilmistir.

Bu sınavda ögrencilerimize, yıl boyunca egitim-ögretim sürecinde elde ettikleri kazanımların seviyesini ve bu kazanımların günlük hayatta kullanılması becerisine dönüstürülmesini ölçmek için akademisyenlerin danısmalıgında çalısan komisyonlar tarafından gelistirilen 100 soru sorulmustur.

Bu sorular sınav sonrası akademisyenlerin de yer aldıgı bilim kurulları tarafından tekrar incelenmistir.

Incelemeler; bilimsel dogruluk, ölçme teknigine uygunluk, dil anlatımı ve ögretim programlarının kazanımları dogrultusunda yapılmıstır. Bu kapsamda incelemeyi yapan kurul ve komisyonlar tarafından iptali gerektiren herhangi bir soru tespit edilmemistir.

Önceden belirlenen takvime uygun olarak, 8. sınıf ögrencilerinin SBS sonuçları, daha önceki yıllarda girmis oldukları SBS’lere ait sınav sonuçları ve yılsonu basarı puanlarının “Ortaögretim Kurumlarına Geçis Yönergesi” hükümleri dogrultusunda birlestirilmesi ile elde edilen Ortaögretime Yerlestirme Puanı (OYP) hesaplanmıstır.

Bu yıl ilkögretim 8. sınıfı tamamlayarak, sınavla ögrenci alan ortaögretim kurumlarına devam edecek olan ögrencilerimiz ortaögretime yerlestirme puanına göre (OYP) yerlestirileceklerdir. OYP, ögrencilerin 2010-2011-2012 SBS’lerden almıs oldukları puanlar, o yıla ait yılsonu basarı puanları ve bu puanların olusturdugu sınıf puanları dogrultusunda hesaplanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>