AKP’nin Recep Tayyip Erdoğan’ın Çılgın Projesi Ne ? 27 Nisan 2011

akp çılgın projeAKP’nin Recep Tayyip Erdoğan’ın Çılgın Projesi Ne ? 27 Nisan 2011 tarihinde açıklanıyor. Dün 23 Nusan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve beraberinde yer alan öğrencileri makamında kabul etti. Bu kabulde bir öğrencinin, Sayın Başbakanım sizin çılgın projeniz varmış, bunu ne zaman açıklayacaksınız? sorusu üzerine Erdoğan, projeyi, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, İstanbul milletvekili olarak 27 Nisan 2011 tarihinde açıklayacağını söyledi. Açıklamaların bunlarla sınırlı kalmayacağını belirten Başbakan, aynı zamanda birer hafta ara ile diğer projelerinide açıklayacağını belirtti. Görünüşüne göre AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın çılğın projeleri seçimlere kadar devam edecek. Daha önceden yaptığı açıklamada Erdoğan, İstanbul’a 2 yeni şehir kurulacağını söylemiş, fakat bu durumun İstanbul hakkındaki “çılgın proje” ile karşılaştırılmaması gerektiğini söylemişti hatırlarsanız. Bende sizler gibi merak içerisinde bu çılgın proje nedir bekliyorum. Ayrıntılar yazımızın devamında yer almaktadır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çılgın projesini açıkladı.

 • Açıklama öncesinde AKP hükümetinin icraatlerinden ve projelerinden bahseden Başbakan Erdoğan, ‘çılgın projenin’ yeri ve maliyeti konusunda bilgi vermedi.
 • İstanbul’un içinden nehir geçen dünyanın yegane ülkesi olduğuna işaret eden Erdoğan, proje ile Marmara ve Karadeniz arasına bir kanal daha açılacağını, bu sayede İstanbul’un iki yarımada ve bir adadan oluşan yegane kent haline geleceğini ifade etti. Buna göre 45-50 km uzunluğundaki kanalda, su derinliği 25 metre, genişlik 145-150 metre civarında olacak, tabanda ise genişlik 120 metre olacak.
 • Kanaldan bugün dünyanın en büyük gemilerinin geçebileceğini açıklayan Başbakan, kara ve demiryolu köprüleriyle ulaşımın aksamayacağını, bunlarla ayrı bir güzellik katılacağını belirtti. Başbakan, kanalın İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini de minimize edeceğini belirtti.
 • Çıkan harfiyatın uygun yerlere taşınacağını, kazı malzemesinin çevre düzenlemesi ve yeni inşaatlarda kullanılacağını belirtti. Kanalın çevreyi kirletip, zarara yol açmayacağını, inşaat sırasında tarım alanlarının yokedilmeyeceğini belirten Başbakan, bunun bilimsel çalışmalarının yapıldığını anlattı.

Başbakan, İstanbul’a yeni bir havaalanı daha inşa edileceğini sözlerine ekledi.

 • Ağırlıklı olarak Hazine arazilerinin kullanılıp, meskun mahallere girmemeye çalışılacağını ifade eden Başbakan, ‘Kanalistanbul’u belirlenen süre içinde hayata geçireceklerini söyledi.
 • İstanbul dışında, Ankara ve İzmir için de projeleri olduğunu belirten Başbakan, bu projeleri ise o illerde açıklayacaklarını kaydetti.

Proje ekim ayında basında çıkmıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tanker geçişleri için İstanbul’un Avrupa yakasına inşa edileceğini duyurduğu ‘çılgın proje’ Ekim ayında basında ayrıntılarıyla yayınlanmıştı.

Çılgın projeden boğaz çıktı’ başlığıyla 7 Ekim’de birçok basın organında yer alan ve Today’s Zaman gazetesine dayandırılan haberlerde ‘İstanbul’a ikinci boğaz – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘çılgın proje’ olarak adlandırılan projesinin İstanbul’a ikinci bir İstanbul Boğaz inşa etmek olduğu ortaya çıktı’ denilmişti.

Başbakan Erdoğan ve yakın çevresi tarafından oluşturulan ‘çılgın proje’nin 7 Ekim tarihi itibarıyla özellikleri Türk basınında şöyle yer almıştı:

‘Today’s Zaman’ın Erdoğan’ın en yakın kurmaylarından elde ettiği bilgilere göre Başbakan Erdoğan, Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023 yılında İstanbul’a Silivri-Çatalca hattı üzerinde yeni ve suni bir boğaz yapmak istiyor. Proje İstanbul Boğaz’ındaki deniz trafiğinin tamamen bu kanaldan yapılmasını sağlamayı hedefliyor. Bunun yanı sıra Erdoğan, İstanbul Boğazı’nda yapılacak üçüncü köprüyü de bu projeye paralel olarak Uygarlık Köprüsü yapmayı düşünüyor.”

Belediye Başkanlığı döneminde çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sırasında ve AK Parti’nin kuruluşunda Erdoğan’a yakın çalışmış bir isim, projenin ne olabileceğini Today’s Zaman’a anlattı. Başbakanın yakın çalışma arkadaşı olan ve adının açıklanmasını istemeyen kurmay, çılgın projenin İstanbul’a ikinci bir İstanbul Boğaz’ı inşası olduğunu söyledi. Projeye ilişkin önemli ayrıntılardan da haberdar olan kurmay, projenin Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı döneminde fikir düzeyinde olduğunu ancak 2007 yılında İstanbul’daki sel felaketinden sonra ise projelendirildiğini ifade etti. Eylül 2009’daki sel felaketinde 31 kişinin yaşamını yitirmesiyle birlikte Erdoğan, bu projenin hayata geçirilebileceğine karar verdi. Erdoğan’ın kurmayının verdiği bilgilere göre, Başbakan daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul Boğazı’ndaki tanker trafiğine çözüm aramaya başladı. 15 Temmuz 1979’da Libya’dan yüklediği 94, 600 ton ham petrolü Romanya’ya taşıyan Rumen bandıralı Independenta adlı tanker Yunan bandıralı Evriyali adlı kuru yük gemisine çarpmış ve kazada 43 kişi ölürken denizdeki yangın günlerce söndürülememişti.

Erdoğan’ın kurmayının verdiği bilgilere göre, Başbakan belediye başkanlığı döneminde İstanbul Boğaz’ındaki deniz trafiğine nasıl çözüm bulabileceğini araştırırken, önce İzmit Körfezi’nden Karadeniz’e ulaşacak bir kanal projesi üzerinde çalıştı. Ancak Siirt’te okuduğu bir şiir yüzünden belediye başkanlığı görevinden alının cezaevine gönderilince bu proje sadece fikir düzeyinde kaldı. 3 yıl önce karar verdi Erdoğan’ın kurmayının verdiği bilgilere göre, 2009 yılında Trakya ve İstanbul’da yaşana sel felaketleri Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde hayata geçiremediği projeleri için büyük bir fırsat oldu. İstanbul’daki derelerin ıslah edilmesinin büyük maliyet gerektiği de tespit edilince Erdoğan, Silivri-Çatalca hattı üzerindeki dere yatakları boyunca Karadeniz’e ulaşacak bir kanal projesinin mümkün olup olmayacağını araştırmaya başladı. Bunun için İstanbul Üniversitesi’nden bazı uzmanlardan fikir alan Erdoğan, İstanbul’a yapılacak ikinci bir boğazın hem İstanbul Boğaz’ındaki deniz trafiğine kesin çözüm olabileceğini hem de dere Avrupa yakasında yaşanabilecek yeni sel felaketlerinin önüne geçebileceğine karar verdi.

8-10 milyar dolar maliyeti var

Ruslar ve İtalyanlarla görüştü Başbakan Erdoğan, İstanbul Boğazı’ndaki deniz trafiğine kesin çözüm olarak düşündüğü proje kapsamında Rus ve İtalyan firmaları ile de bazı ön görüşmeler yaptı. Hatta İstanbul’daki deniz trafiğine çözüm için çok büyük bir Rus firması kanalın inşasını üstlenebileceğini bildirdi. Ruslar İstanbul Boğaz’ındaki tanker trafiğinin yeni inşa edilecek bu kanal üzerinden yapılması konusunda Erdoğan’la bir araya geldi. 8 ila 10 milyar dolar maliyet çıkarılan projenin bir kanal projesi gibi düz bir hat üzerinden değil, dere yataklarını takip ederek Karadeniz’e ulaşacak yeni bir boğaz projesi olması da kararlaştırıldı. Erdoğan’a verilen bilgilere göre proje yabancı firmalar tarafından Türkiye Cumhuriyeti hazinesine de hiçbir külfet getirmeyecek. Projeyi gerçekleştiren firmalar yeni boğazdaki tanker trafiğinden elde edecekleri gelirle projeyi hayata geçirecekler.

Büyük rant savaşı yaratabilir

Erdoğan’ın kurmayının verdiği bilgilere göre, Başbakan projenin Cumhuriyetin 100. Yıl dönümü olan 2023 yılında gerçekleşip gerçekleşemeyeceği konusunda da bilgiler aldı. Hem Rus hem İtalyan yetkililerin bunun mümkün olacağını ifade etti. Yeni bir boğaz inşası bölgedin sıfırdan yeniden yapılandırılması anlamına geldiği için Erdoğan, büyük rant savaşlarına yol açabileceğini endişesi ile projesi saklamayı tercih etti.

Daha önce yapılan açıklamalar açıklama aşağıda yer almaktadır.

 • AK Parti Genel Merkezi’nde seçmene seslendi. “Türkiye hazır hedef 2023” sloganıyla seçim beyannamesini açıkladı. Yeni dönemin yol haritasından başlıklar sıralandı.
 • Tabii ki kafalarda malum konu vardı. Konuşmasında söz İstanbul’dan açılınca herkes nefesini tuttu. Bazı projeleri sıraladı Erdoğan.
 • Buna göre İstanbul’da Avrupa ve Anadolu yakasında iki yeni şehir kurulacağını söyledi Başbakan… Konuşma sürerken herkes ‘acaba bu mu?’ diye birbirine sormaya başladı.
 • Çok geçmeden gerçek ortaya çıktı. Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde seçim beyannemesini açıklamasının ardından toplantı salonundan ayrılırken, bir gazetecinin, ”Sözünü ettiğiniz çılgın proje İstanbul’da kurulacak iki şehir mi?” sorusuna verdiği cevap spekülasyonlara noktayı koydu: ”Onu karıştırmayın. Onu 27 Nisan’da açıklayacağım.”
 • Daha doğrusu Erdoğan’ın iletişim dehası da denilebilecek yöntemle seçmenin ilgisini kendisi ve iktidar partisi üzerinde tutmayı başardı.
 • Şimdi halk ve yazılı ve görsel medya sabah akşam çılgın proje hakkında kafa yoracak ve ne olduğuna dair haberlerle karşılaşacağız.

Yeni yapılacak olan açıklama anında sitemizde yer alacaktır. En önce sizin haberdar olmanız için sizlere tavsiyem sayfamızı “sık kullanılan” menünüze eklemenizdir.

Kaynak : internethaber

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>