MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimi Hangi Araçları Kapsayacak 2011

bayan, arabaMTV Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimi Hangi Araçları Kapsayacak 2011, MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimi Hangi Araçlara Yapılacak 2011, MTV Vergi İndirimi Nasıl Hesaplanır Ocak 2011, 2011 MTV Vergi Ödemesi Araç Kasko Değeri Hesaplama, 2011 MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama hakkında merak ettiğiniz herşey sizler için yazımızın devamında yer almaktadır. 2011 Motorlu Taşıt Vergisinde, aracın marka, model, yaş vb. gibi özelliklerine göre belirlenen vergi tutarı, bazen 100 TL civarında uygun fiyat çıkarken, bazılarında ise, Bin küsür TL’leri buluyor. Bu konuda pek de kimsenin haberi olmadığı, haberi olanların da bilgisi olmadığından “Aman indirim olacak da beni mi bulacak!” vurdumduymazlığıyla faydalanamadıkları bir uygulama mevcut.

 • 2011 yılı Ocak ayı MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödemeleri başladı. Aracının,otomobilinin vergisini ödemeye hazırlanan vatandaşlar dikkat ! Farkında olmadan daha fazla vergi ödemeyin. Aracınızın motor hacmi ve kasko değerine göre belki de daha az vergi ödeyeceksiniz. Peki aracın vergisi nasıl hesaplanır. İşte ayrıntılar:
 • Vergi miktarı aracının kasko değerinin %5′inden fazla olan kişiler(motor hacmine bakılmaksızın) bir alt vergi dilimine göre vergi ödeyecekler. Otomobilinizin motor hacmi ile kasko değeri arasındaki dengesizlik size vergi avantajı olarak dönüyor. Vergi dairesi vergileri aracın motor hacmine göre hesaplamaktadır. Fakat 2010 yılında çıkan yasaya göre kendisine tahakkuk ettirilen vergi miktarı aracının kasko değerinin %5′inden fazla olan kişiler(motor hacmine bakılmaksızın) bir alt vergi dilimine göre vergi ödeyecekler.
 • Eğer bu hesaba göre daha az vergi ödemeniz gerektiğini düşünüyorsanız. Yetkili sigorta acenteleri aracılığıyla aracınızın kasko değerini tespit ettirerek elinizdeki belge ile vergi dairesine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Konuyu basit bir örnekle açıklayalım isterseniz.

 • Aracınızın 1998 model, Renault Megane RXT 2.0E model olduğunu varsayalım.
 • Bu aracın 2009 yılı motorlu taşıt vergisine esas kasko sigortası bedelini TSRSB’nin sitesinden öğreniyoruz.

9.400 TL

 • Şimdi 9.400 TL’nin % 5′ini hesaplıyoruz.

9.400 TL * ,05=470 TL

 • Diğer taraftan aracımızın bu ayki vergisinin 471 TL olduğunu da öğreniyoruz.
 • Şimdi aracımızın kasko bedelinin %5′i ödeyeceğimiz yıllık MTV tutarından fazla olduğu için MTV’yi bir alt basamaktan ödeme hakkını elde ediyoruz.

Hem de 1 TL farkla.

 • Bunu vergi dairenize bir form vasıtasıyla belirtmeniz gerekiyor. Yoksa siz söylemezseniz memur bunu hesaplamaz.
 • Hesabınızı yapın. Eğer ki araç kasko bedelinin % 5′i ödeyeceğiniz yıllık MTV tutarından düşükse hemen şimdi sigorta acentenizi arıyorsunuz ve konuyla ilgili formu doldurup size ulaştırmasını söylüyorsunuz.

Keşke hayatta herşey bu kadar kolay olsa.

 • Sigorta biraz da, hayatı kolaylaştırmak içindir.

MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimi Hangi Araçları Kapsayacak 2011” üzerine 2 düşünce

 1. kamil

  benım aracım 2005 model reno clio 1.4 motor hacmi var ben bu aracın vergi indirimine dahil olup olamayacağını butun yazıları okumama rağmen anlayamadım belirtirseniz sevinirim…

  Yanıtla
 2. fatih kerim

  keşke bu kadar kolay olsa bizim vergi dairesi ruhsata ki bilgi ile bilgisayardaki tutmuyor diye indirim yapmadı.
  opel vectra cd nin cd si ruhsata yazılmamış.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>